Навіщо потрібен дитячий психолог?

/Files/images/1326033311_49.jpg

Як правило, в дитячих садках працюють практичні психологи. Їх основне завдання - зробити життя дитини в дитячому саду зручною, комфортною насамперед з точки зору дитячої психіки, спільних та індивідуальних особливостей її розвитку. Психолог повинен допомогти вихователю і батькам дитини знайти і пояснити приховані причини деяких дитячих невдач, вчинків та особливостей поведінки.

Цей фахівець зобов'язаний не «упустити» малюка, труднощі якого перебувають «на межі норми», щоб разом з батьками та іншими колегами допомогти йому впоратися з ними ще до школи. Для того, щоб вирішувати всі ці завдання, психолог планує свою роботу за кількома напрямками.

Перше - це консультації. Вони бувають двох видів: ті, які планує сам психолог, і по «запиту батьків». Перші - психолог проводить протягом року по темам, які, на його думку, актуальні для конкретного дитячого садка, вікової групи і контингенту батьків. До них же відносяться консультації, які психолог дає вихователям. На них фахівець, як правило, звертає увагу на особливості розвитку дитячої психіки, пов'язані з ними зміни в поведінці і ефективність засвоєння дітьми знань.

Консультації «по запиту» - будь-які проблеми, які хвилюють близьких малюка. І це необов'язково питання, пов'язані з розвитком дитини або його поведінкою. Будь то мама або тато, бабуся чи дідусь, вони можуть і повинні звертатися до психолога, коли їм здається, що з дитиною щось не так. Одним словом, будь-яке занепокоєння батьків, пов'язане з дитячим садом, має бути вичерпано, так як воно неодмінно відіб'ється на маленькій людині, на її ставленні до вихователя та відвідування саду.

Другий напрямок - це діагностика. Протягом всього навчального року психолог спільно зі старшим вихователем проводить так звану психолого-педагогічну діагностику. Вона включає в себе контроль над засвоєнням знань, умінь і навичок дітьми різних вікових груп відповідно до програми, за якою працює дитячий садок. Також протягом року психолог вивчає стосунки в дитячому колективі, виявляє лідерів, тих, з ким «ніхто не дружить», допомагає вихователю планувати роботу по покращенню взаємовідносин між дітьми.

Крім планової діагностики, про яку йшла мова, проводяться і «ситуативні» дослідження. Наприклад, з'явилися страхи у дитини. Психолог з допомогою спеціальних тестів може виявити причину. Розлучилися батьки, як переніс або переносить це чадо, можна виявити за допомогою спеціальних методик. Окремий вид діагностики, яку проводить педагог-психолог, - це комплексна оцінка готовності дитини до школи. Батьки обов'язково у всіх подробицях повинні вникнути в його результати. В першу чергу, щоб допомогти своїй дитині. Якщо він буде не зовсім готовий до школи, то психолог вам підкаже, на що саме потрібно звернути увагу.

Чим ще займається в саду практичний психолог? Він веде корекційну роботу. Діти, як відомо, всі різні. Одна дитина розвивається швидше, інша повільніше. Психічні процеси теж формуються стрибкоподібно. І часом буває, що розвиток якоїсь психічної функції потрібно трохи підштовхнути, щоб налагодилося нормальне засвоєння знань або поведінки. З цією метою психолог планує і проводить з дитиною корекційні заняття.

А тепер хотілося б сказати про найпоширеніший «міф» про психологів в дитячому саду. Більшість батьків резонно вважають, що слово «психолог» утворюється від слова «псих». З чого далі роблять абсолютно невірний висновок про те, що якщо з їх дитиною у садку працює психолог, то їх син або дочка психічно ненормальні. Щоб розвіяти цей міф, підкреслю, що психолог в саду працює з НОРМАЛЬНИМИ дітьми та їхніми індивідуальними ОСОБЛИВОСТЯМИ, а не відхиленнями.

/Files/images/f75df0c5c1f864d7f3548a86c024ad58.jpg